W 66 roku życia i w 42 roku kapłaństwa zmarł
ks. Infułat JERZY GREDKA
Proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie
Protonotariusz Apostolski
Dziekan Dekanatu Miechów
Dziekan Kapituły Miechowskiej
Komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
Dyrektor Oddziału Caritas w Miechowie
Kapelan Powiatowej Straży Pożarnej
Członek Rady Kapłańskiej
(wcześniej wikariusz w Uniejowie, Bielinach, Parafii Katedralnej w Kielcach i Jędrzejowie oraz Proboszcz Parafii Skroniów)
Msza św. żałobna pod przewodnictwem
Księdza Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana
zostanie odprawiona
w czwartek, 12 września 2013 r. o godz. 13.00
w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem
Księdza Biskupa Mariana Florczyka
zostanie odprawiona
w czwartek, 12 września 2013 r. o godz. 16.00
w kościele pw. św. Maksymiliana w Skroniowie.
Ostatnie życzenie śp. Księdza Jerzego:
Proszę, aby nie kupować żadnych wieńców i kwiatów, pieniądze przewidziane na ich kupno przeznaczyć na potrzeby Hospicjum w Miechowie organizując zbiórkę ofiar do skarbony w czasie pogrzebu. (Testament str. 3)
Ci, którzy Go znali, nie mają wątpliwości, że odszedł kapłan, który wiele zrobił dla dobra parafii i dzięki któremu - dziś o Miechowie - mówi się "Polska Jerozolima".
Jerzy Gredka urodził się w 1948 roku w Krzcięcicach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1972 r. W 1994 r. został mianowany proboszczem Parafii Grobu Bożego w Miechowie. Chciał, by wypiękniał kościół, by zabytkowe zabudowania poklasztorne odzyskały dawny blask. Nie zniechęcały Go trudności. Udało się odrestaurować m.in. świątynię, Kaplicę Marii Magdaleny oraz Kaplicę Grobu Bożego.
Dzięki Jego staraniom parafia uzyskała dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki czemu zmodernizowano Pustki, krużganki i Dom Generała. Chciał, jak sam mówił, by stały się one miejscem prezentacji dorobku dawnych pokoleń i zaczęły tętnić życiem turystyczno - pielgrzymkowym.
Te plany i marzenia się spełniły. Już w 1996 r. miechowska świątynia uzyskała godność bazyliki mniejszej, a ks. Jerzy Gredka został kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Od kilku lat coraz więcej pielgrzymów odwiedza Miechów. - Ks. infułat został kawalerem Zakonu Bożogrobców podczas pierwszej inwestytury w Polsce. Nie mogę uwierzyć w to, że nie ma Go już z nami. To był najwspanialszy człowiek, jakiego znałem. Na pewno wpisze się w historię miasta, dla którego zrobił bardzo dużo rzeczy. I to takich, których nie udało się wykonać wielu pokoleniom - mówi Stanisław Osmenda, komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego.
Burmistrz Dariusz Marczewski podkreśla, że wiadomość o śmierci ks. infułata Jerzego Gredki jest dla niego bardzo przykrą informacją. - To był wielki budowniczy. Gdy patrzę na zabytkowe obiekty poklasztorne, myślę o Jego pracy i zaangażowaniu. Do ostatnich dni planował kolejne przedsięwzięcia. Zawsze podkreślał, że wszystko robi dla Miechowa - mówi burmistrz.
Ks. infułat Jerzy Gredka z chorobą zmagał się od grudnia 2010 roku. Wówczas usłyszał diagnozę: ostra białaczka szpiku kostnego. Po kilku miesiącach intensywnego leczenia, do pracy w parafii powrócił w kwietniu 2011 r. Wówczas, w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego" powiedział: "Nie można ciągle żyć w biegu i odkładać czegoś na później. Trzeba mieć czas na wszystko i dla wszystkich. Kiedy leży się w szpitalu, na onkologii, uświadamia się sobie, jak ważna jest radość z każdej, nawet najmniejszej rzeczy".
W lipcu tego roku nastąpił nawrót choroby. Wczoraj (9 września) bicie dzwonów z wieży Bazyliki oznajmiło smutną wiadomość. Ks. Sławomir Sarek, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, poinformował, że ks. Jerzy Gredka zmarł w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, prezbiter Jerzy, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, * radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl