Zmarł ks. prof. Daniel Olszewski

W 81 roku życia i 57 roku kapłaństwa zmarł
ks. kan. prof. dr hab. DANIEL OLSZEWSKI

Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Msza św. żałobna pod przewodnictwem
Księdza Biskupa Mariana Florczyka
zostanie odprawiona
w poniedziałek, 9 lutego 2015 r. o godz. 10.00
w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem
Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Piotrowskiego
zostanie odprawiona
w poniedziałek, 9 lutego 2015  r. o godz. 13.00
w kościele parafialnym w Jasionnej.

Klepsydra w wersji PDF

Ks. prof. Daniel Olszewski był autorem wielu publikacji z dziedziny historii Kościoła, dziejowych przemian na tle religijnym i prac o charakterze monograficznym, a także szkiców ważnych postaci Kościoła. Przez wiele lat był wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.

Specjalizował się w historii Kościoła katolickiego XIX wieku, w tym m.in. w badaniach nad przemianami społeczno-religijnymi w XIX w., polską kulturą religijną XIX i XX w. Zainteresowania badawcze dotyczyły także historii chrześcijaństwa w Polsce, przeobrażeń duchowieństwa polskiego i religii niechrześcijańskich. Śp. ks. Olszewski publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Niedzieli”, „Więzi”, „Znaku”. Był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Urodził się 5 września 1934 r. w Wolicy k. Jędrzejowa, w parafii Jasionna. Po maturze odbył studia z zakresu teologii i historii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Studiował także w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1972 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1986 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 1998 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od 1973 r. był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W latach 1983–1989 pracował w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1991 r. został adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1993 r. na uczelni tej objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk.

W ostatnich miesiącach ks. prof. Daniel Olszewski przebywał w Domu Księży Emerytów, gdzie zmarł.

dziar
tekst za:  www.ekai.pl

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, prezbiter Daniel, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, * radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Wieczny Odpoczynek racz Mu dać Panie...

Ks. kan. prof. dr hab. Daniel Olszewski