Zmiana przepisów dotyczących zawierania małżeństw konkordatowych

W związku z tym, że od dnia 1 marca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy i wzory zaświadczeń do tyczące zawierania małżeństw wyznaniowych ze skutkami cywilnymi (tzw. małżeństwa konkordatowe), należy zapoznać się z tym co następuje:

1. Zgodnie z nowymi przepisami, zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wydawane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego narzeczeni będą mogli uzyskać w dowolnym urzędzie w Polsce, niezależnie od zameldowania oraz nie będą musieli w celu uzyskania tego zaświadczenia przedkładać odpisu aktu urodzenia.

2. Powyższe zaświadczenie od dnia 1 marca 2015 r. jest ważne sześć miesięcy.

3. Zmienia się także formularz powyższego zaświadczenia, a także zaświadczenia stwierdzającego, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński (stwierdzające zawarcie małżeństwa konkordatowego) zostały złożone w obecności duchownego. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych przewiduje, że te dwa zaświadczenia będą na oddzielnych kartach papieru. Kierownik USC wydaje „swoje” zaświadczenie, które jest dwustronicowe, natomiast duchowny będzie wydawał „swoje” zaświadczenie na odrębnym formularzu (zał. 1 i 2).

4. Tak jak dotychczas, proboszcz ma obowiązek doręczenia zaświadczenia stwierdzającego zawarcie małżeństwa konkordatowego (zał. 2) wraz z zaświadczeniem stwierdzającym brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zał. 1) do USC właściwego ze względu na miejsce zawarcia małżeństwa w terminie 5 dni, odliczając dni uznane ustawowo za wolne od pracy.

5. Zaświadczenie stwierdzające zawarcie małżeństwa konkordatowego (zał. 2) podpisują czytelnie: oboje nupturienci, dwóch pełnoletnich świadków, duchowny, przed którym zostało zawarte małżeństwo oraz duchowny uprawniony do sporządzania zaświadczeń.

6. Mimo, że na formularzu zaświadczenia o zawartym małżeństwie konkordatowym (zał. 2) nie przewidziano miejsca na pieczęć parafii, to pieczętujemy pieczęcią płaską w lewym górnym rogu zaświadczenia oraz pieczęcią okrągłą na dole karty.

7. Chociaż nowe przepisy nie przewidują odrębnych egzemplarzy zaświadczenia o zawartym małżeństwie konkordatowym (zał. 2) dla parafii i małżonków, to jednak należy zrobić 2 kopie, jedną pozostawić w parafii wraz z protokołem badanie przedślubnego, a drugą przekazać małżonkom.

8. W każdej parafii powinna być założona odrębna księga małżeństw konkordatowych (grubszy zeszyt), którą proboszcz sam przygotuje. Mają w niej być następujące rubryki: imiona i nazwiska małżonków, data ślubu, numer aktu małżeńskiego i numer zaświadczenia oraz miejsce na potwierdzenie o przekazaniu zaświadczenia do właściwego USC.

Ks. kan. Dariusz Gącik
WIKARIUSZ GENERALNY

Zobacz: Załącznik 1

Zobacz: Załącznik 2

Pobierz: Wzór nowego zaświadczenia

Pobierz: Przykład wypełnienia zaświadczenia