Już od ponad tygodnia trwamy w wielkopostnych ćwiczeniach i noworoczne wspomnienia zapewne opuściły pamięć większości z nas. Jednak w Ghanie nowy rok nie dał o sobie tak szybko zapomnieć. W ostatni dzień lutego, tj. 28, na zaproszenie J.E. Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, Prezydenta Republiki Ghany, uczestniczyłem w ceremonii wymiany życzeń noworocznych z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym w Ghanie – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.
Uczestniczyli w niej szefowie misji dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych oraz honorowych konsulatów. Miejscem tej uroczystości była Peduase Lodge, czyli rezydencja prezydentów Ghany, wybudowana jeszcze za czasów Kwame Nkrumah, pierwszego prezydenta niepodległej Ghany, w bliskiej odległości od Akry. Jej położenie na wysokim wzgórzu, jak na ghańskie warunki, sprawia, że posiada swoisty mikroklimat, z chłodniejszą o kilka stopni temperaturą w stosunku do Akry. Obecnie Prezydenci Ghany nie przebywają tutaj na stałe. Miejsce to wykorzystywane jest do goszczenia zagranicznych delegacji oraz od czasu do czasu odbywają się tutaj różne uroczystości, konferencje i zebraniaz udziałem głowy Państwa. Nasze spotkanie odbywało się na terenie rezydencji, jednakże nie w jej budynkach, lecz pod olbrzymimi namiotami. Uroczystość wymiany życzeń noworocznych rozpoczęła się o godzinie 19.00, odegraniem hymnu państwowego. Jako pierwsza zabrała głos J.E. Shirley Ayorkor Botchwey, Minister Spraw Zagranicznych Ghany. Po niej, życzenia w imieniu Korpusu Dyplomatycznego, dla Prezydenta i towarzyszących mu dostojników złożył J.E. Pingrenoma Zagre, Ambasador Burkina Faso, który pełni funkcje Dziekana Korpusu Dyplomatycznego. Swoje wystąpienie zakończył życzeniem Bożego błogosławieństwa dla Prezydenta i dla Ghany. Po muzycznej przerwie, słowa życzeń do zebranych skierował wreszcie sam Prezydent. Na początku wspomniał, że w dniu dzisiejszym przypada 75 rocznica masakry, kiedy nadinspektor brytyjskiej policji kolonialnej Colin Imray otworzył ogień do protestujących ghańskich weteranów z drugiej wojny światowej, zbijając trzech z nich. Stało się to przyczyną zamieszek w Ghanie. W wyniku dalszego rozwoju wypadków, została aresztowana tzw. wielka szóstka, czyli ojców ghańskiej niepodległości, wśród których był także ojciec obecnego Prezydenta, J.E. Edward Akufo-Addo, który był także Prezydentem Ghany w latach 1970-1972.
Prezydent powiedział następnie, że życzenia noworoczne są wydarzeniem, które daje możliwość wymiany życzeń, interakcji z członkami Korpusu Dyplomatycznego, potwierdzenia wspólnego zaangażowania i poświęcenia we wzmacnianie istniejących więzi przyjaźni, współpracy, dobrej woli i solidarności między Ghaną a krajami i organizacjami reprezentowanymi przez obecnych tutaj dyplomatów. W swoim przemówieniu J.E. Akufo-Addo powiedział między innymi, że: „Ghana pozostaje zaangażowana we wspólne wysiłki w Afryce na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności na kontynencie”. Dalej, powiedział także: „Jeśli chodzi o interesy Afryki, wspólnie dążymy do pokojowej i bezpiecznej Afryki opartej na postępowych ideałach wspierania demokracji, dobrych rządów, poszanowania praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i rządów prawa”. Prezydent skorzystał również z okazji, aby zaapelować do obecnych dyplomatów o wsparcie Ghany w jej wysiłkach w zawarciu umowyz Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Podczas swojego przemówienia wspomniał także Polskę, wymieniając ją obok Węgier, Rumunii, Słowacji, Rumunii jako jeden z krajów, który udzielił pomocy 460 ghańskim studentom, którzy musieli przerwać swoje studia na Ukrainie, w związku z toczącą się tam wojną z Federacją Rosyjską.
Po przemówieniu Prezydenta, następnie szefowie misji byli kolejno zapraszani przez szefa Protokołu Dyplomatycznego, aby osobiście złożyć życzenia Prezydentowi i towarzyszącym mu osobom. Lista dyplomatów, była ułożona według starszeństwa akredytacji. Później jeszcze, przy przygotowanym, tradycyjnym poczęstunku, była możliwość wymiany myśli pomiędzy zgromadzonymi.
Kiedy wracałem już po zakończonej ceremonii, ze wzgórza Peduase roztaczał się piękny widok na Akrę. Panorama miasta sprawiała wrażenie jakby gwiazdy z całego nieba zbiegły się na czarną taflę jakiegoś wielkiego jeziora, tworząc niesamowitą grę świateł. Prawie jakby niebo złączyło się z ziemią. Oby dobre życzenia Bożego błogosławieństwa wypowiedziane tego dnia, spełniły się tego roku w życiu jednostek i narodów.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
2 marca 2023 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl