Od Bożego Narodzenia do Niedzieli Świętej Rodziny w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku można było oglądać żywą szopkę, która powstała dzięki zaangażowaniu ks. Ariela Szymiczka i parafian.
Tradycja żywych szopek sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. Żywa szopka w chmielnickiej parafii powstała po raz pierwszy.
W centralnym miejscu szopki w Chmielniku leżał w żłobie mały Jezus, a obok Niego siedziała zatroskana Maryja. Nad obojgiem swe opiekuńcze dłonie rozłożył stojący Józef. Jak to w szopce bywa Jezusowi towarzyszyły zwierzęta. Był kucyk, osiołek, owieczki, które zjadały pachnące sianko oraz króliki i kury.
- „W Boże Narodzenia spotkała nas duża niespodzianka. Oprócz żywych zwierząt w szopce pojawił się „żywy” Jezus. Maryja z Józefem (również „żywi”) troskliwie się Nim opiekowali” – mówi jedna z parafianek. - „Po Mszy św. z udziałem dzieci, przy śpiewie kolęd ks. Szymiczek w towarzystwie pastuszków poprowadził wiernych do betlejemskiej groty. Drogę wskazywała nam świecąca nad stajenką gwiazda. Każdy mógł wejść i pokłonić się Chrystusowi” – dodaje Joasia.
Nawiedzeniu żywej szopki towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu parafialnej scholi „Płomyki Ducha Świętego”.
- „To było bardzo piękne, że mogliśmy spotkać Jezusa właśnie w szopie wśród zwierząt, siana – Bóg w człowieku, Król w uniżeniu. I wszystko z miłości do nas. Mam nadzieję, że żywa szopka stanie się tradycją w naszej parafii” – dodaje parafianka.
Za realizację dziękujemy Rodzinie Wysockich z gospodarstwa agroturystycznego Różane Wzgórze z Leśnego Zacisza w Lisowie-Wygwizdowie, Państwu Szczepskim, Rycerzom Kolumba oraz wszystkim, którzy okazali niezbędną pomoc.
Joasia S.
Zobacz: Żywa szopka w Chmielniku
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl