Dnia 2 maja 2025 r. rozpocznie się Peregrynacja Krzyża Jubileuszowego w Kościołach Jubileuszowych diecezji kieleckiej. Czas nawiedzenia Krzyża Świętego umacnia naszą wiarę, byśmy potrafili stawać się pielgrzymami nadziei.
W dniu otwarcia Roku Jubileuszowego w naszej diecezji (29 grudnia 2024 r.), Krzyż Jubileuszowy został uroczyście wniesiony do Bazyliki Katedralnej w Kielcach. W czasie Eucharystii znajdował się przy głównym ołtarzu, dziś jest umieszczony w kaplicy św. Jana Pawła II. Był on niesiony w procesji, która wyruszyła z Kościoła Seminaryjnego Trójcy Świętej i poprzedziła Mszę św. otwierającą Rok Łaski. Przy wejściu do katedry Biskup Kielecki Jan Piotrowski wypowiedział słowa: „Witaj krzyżu Chrystusa, jedyna nadziejo nasza”. Wierni odpowiedzieli: „Ty jesteś naszą nadzieją, nie doznamy zawodu na wieki”.
W homilii bp Jan Piotrowski podkreślił, że Rok Jubileuszowyzwany także Rokiem Świętym, w znaczeniu biblijnym jest czasem łaski, darowania długów, pojednania, powrotu do Boga i życia łaską sakramentów świętych.
Krzyż Jubileuszowy w katedrze jest jednym z widzialnych znaków trwającego czasu łaski. Rytuał, według którego odbyły się uroczystości inaugurujące Rok Jubileuszowy 2025 zawiera wskazanie, by krzyż otwierający procesję, był „znaczącym krzyżem dla Kościoła diecezjalnego z historyczno-artystycznego punktu widzenia lub związanym z pobożnością ludu”. Jest także zalecenie: „należy zatroszczyć się, aby krzyż w prezbiterium był wyjątkowy”.
Warto chyba odpowiedzieć na pytanie: Jaki krzyż pojawił się w kieleckiej katedrze? Na czym polega jego wyjątkowość i znaczenie?
Krzyż Święty wykonany z drewna, ofiarowany został bp Stanisławowi Szymeckiemu przez Ojca Świętego Jana Pawła II, jako dar dla diecezji kieleckiej. W latach 80-tych wierni diecezji kieleckiej w heroiczny sposób bronili krzyży w szkołach, zakładach pracy i innych instytucjach. Krzyż ten nawiedził wszystkie parafie i kaplice w diecezji kieleckiej. Tysiące ludzi z wiarą i miłością przyjęło dar Krzyża Świętego ofiarowanego przez św. Jana Pawła II. Dziś ten sam Krzyż towarzyszy nam w przeżywaniu Roku Świętego.
Krzyż jest szczególnym znakiem nadziei dla uczniów Chrystusa. Przedstawia to logo Jubileuszu: W świecie, w którym postęp i regres przeplatają się, Krzyż Chrystusa pozostaje kotwicą zbawienia i znakiem nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga, miłosiernego i wiernego.
Krzyż jest znakiem pojednania człowieka z Bogiem. Dzieło zbawienia umożliwia także pojednanie między ludźmi. Szeroko otwarte ramiona Ukrzyżowanego Pana przypominają nam, że Bóg chce przygarnąć wszystkich do siebie, by okazać Swą miłość. Krzyż daje także nadzieję na życie wieczne. Śmierć na drzewie krzyża została pokonana, nie do niej należy ostatnie słowo:jest bowiem zmartwychwstanie! Wielki Piątek znajduje dopełnienie w poranek zmartwychwstania. Krzyż jest źródłem nadziei na zwycięstwo dobra i łaski w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.
Według zaleceń Stolicy Apostolskiej Krzyż Jubileuszowy umieszczony w widocznym miejscu w pobliżu ołtarza „pozostanie przez cały Rok Jubileuszowy dla oddawania czci przez Lud Boży”. Papież Franciszek zwraca także uwagę na symbolikę umieszczania znaku naszego zbawienia obok ołtarza: „treścią łamanego Chleba jest krzyż Jezusa, Jego ofiara złożona w miłosnym posłuszeństwie Ojcu”.
Zapraszając do Peregrynacji Krzyża Jubileuszowego we wszystkich Kościołach Jubileuszowych oraz domach zakonnych, modlimy się o umocnienie naszej wiary, nadziei i miłości. Wyrażamy pragnienie, by ten znak naszego zbawienia pobudzał nas do modlitwy i zawierzenia Ojcu. Warto przybyć do Kościołów Jubileuszowych, uklęknąć przed Krzyżem Świętym i powiedzieć Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu o swoich trudach i cierpieniach.
ks. Łukasz Zygmunt
WIKARIUSZ BISKUPI DS. DUSZPASTERSTWA
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia,
I Nieszpory z II Niedz. Wielkanocnej,
Kompleta z Niedzieli I lub II.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20 (zwłaszcza w tym dniu).
W Modlitwach Eucharystycznych 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Msza o powołania
w parafii Lelów.
† Piotr Barański 1986
† Jan Nowobilski 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl